Z życia świetlicy

W piątkowy ranek w świetlicy działa Klub Gier Planszowych.
Uczniowie poznają różne gry planszowe, zdobywają umiejętności zapamiętywania zasad i opracowywania strategii, by zostać zwycięzcą ale i trenują umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami podczas przegrywania. Dzieci doskonalą się we współpracy i rywalizacji.

Oficjalnie zakończył się V Noworoczny Świetlicowy Turniej Warcabowy. Uczestniczyło w nim 20 uczniów z klas I-III. W tym roku zwyciężył Adam Jędrzejewski z klasy III, drugie miejsce zajął Fabian Świtek z kl. I, trzecie - Jaś Mendel z kl. I, zaś czwarte - Daniel Synowiec z klasy II.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnym turnieju, który rozpoczynamy ... już w styczniu.

15 marca swoje święto obchodzili piekarze i cukiernicy. Z tej okazji w świetlicy dzieci dowiedziały się więcej o tych dwóch zawodach i przygotowały apetyczne babeczki.

Rano, zanim dzieci opuszczały świetlicę, by zdobywać wiedzę na lekcjach – wykonywały poranne, specjalne ćwiczenia, które integrują pracę obu półkul mózgowych, wspomagają koordynację ruchową, wpływają pozytywnie na koncentrację uwagi.

Popołudniami odbywały się liczne zajęcia – nie zabrakło też czasu na zabawę.

Przez cały tydzień powstawała też wspólna duża kolorowanka, przedstawiająca cztery pory roku.

Hasło przewodnie realizowane w tym tygodniu  (8.03. - 12.03.21r) w świetlicy to „Dzień Kobiet”. Na zajęciach plastyczno – technicznych świetliczki przygotowywały bukiet wiosennych kwiatów. Dzieci dowiedziały się także, dlaczego obchodzimy to święto oraz dlaczego jest ono wciąż tak ważne.

Kolorowa, ilustrowana prezentacja przybliżyła uczniom sylwetki sławnych, niezwykłych kobiet, jak Maria Skłodowska-Curie czy Ada Lovelace. Mamy nadzieję, że dziewczynki zostały zainspirowane do próbowania swoich sił w naukach ścisłych! Świetliczki poznały też takie zawody, jak: programistka, astronautka,  paleontolożka...

Przed lekcjami, zanim dzieci opuszczają świetlicę, biorą udział w kilkuminutowym treningu, który nie tylko wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, ale także na koncentrację uwagi – umiejętność niezbędną w nauce.

Pogoda wprawdzie nie dopisała, ale dzieciom nie brakowało licznych zajęć sportowych. Skoki na piłce, czołganie pod tunelem, gra w badmintona to tylko niektóre przykłady aktywności rozwijających sprawność naszych świetliczków.

Miniony tydzień (1.03.- 5.03.21r) upłynął w naszej świetlicy pod hasłem zdrowia.

Głównym celem zajęć świetlicowych była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na rolę aktywności fizycznej.

Dzieci rozpoczęły cykl zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Ratujemy i uczymy ratować”. Dowiedziały się, jak ważna jest ocena i zabezpieczenie miejsca zdarzenia i jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna.

Rozmawialiśmy też o zdrowym odżywianiu. Zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały przy wykonaniu prac plastycznych - "Mój talerzyk warzyw". Przy okazji dowiedziały się, na czym polega praca kucharza i dietetyka.

W minionym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Dentysty – wykorzystaliśmy tę okazję, by porozmawiać o tym, jak powinniśmy dbać o zęby. Przyjrzeliśmy się bliżej pracy dentysty i ortodonty.

Nie zabrakło zajęć sportowych. M.in. dziewczynki wykonywały ćwiczenia równoważne i doskonaliły koordynację. Okazało się, że mamy w grupie świetliczków prawdziwe akrobatki, które z uśmiechem na twarzy wykonywały wszystkie wcale niełatwe ćwiczenia.

Na zajęciach sensorycznych uczniowie ćwiczyli motorykę małą oraz poszukiwali własnej drogi ekspresji, rozbudzali wyobraźnię, odkrywali, doświadczali z różnymi materiałami.

Dni, podczas których dopisała słoneczna pogoda, wykorzystaliśmy na zabawy na podwórku szkolnym.