Aktualności

Świetliczki kolejny rok biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Zakamarek - ekotriki na kąciki".
Jako pierwsze zrealizowane zostało zadanie "JESIENNE PRACE" z ekologicznego kącika plastycznego.

 

 

Z życia świetlicy (więcej zdjęć w galerii)

Świetliczaki, w ramach zadania "Wiosna radosna", wykonały wiele kolorowych i radosnych prac plastycznych, indywidualnie i grupowo.

Autor : Joanna Gąbka-Siedlaczek

   

 

Światowy Dzień Recyklingu

Świetliczaki cały marcowy tydzień poświeciły na obchody Światowego Dnia Recyklingu. Były rozmowy na temat dawania zużytym przedmiotom nowego życia, przypomniane zostały zasady segregacji śmieci. W ramach zajęć plastyczno-technicznych powstały cudne stworki z recyklingu. Podsumowaniem działań była realizacja zadania z kącika wynalazcy "Bunt maszyn - robot z surowców wtórnych" .

Autor : Joanna Gąbka-Siedlaczek

 

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

W minionym tygodniu biała zima wróciła do świetlicy, a to głównie za sprawą Dnia Niedźwiedzia Polarnego. Niedźwiedź polarny jest zwierzęciem wzbudzającym naszą sympatię - bielutki, puchaty i jakby uśmiechnięty, a młode misie wyglądają jak pluszowe przytulanki.
Tymczasem niedźwiedź polarny to jeden z największych drapieżników lądowych, świetny pływak i niezawodny myśliwy, niestety zagrożony wyginieciem.
Zagrażają mu przede wszystkim zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie, o czym dzieci dowiedziały się przy okazji tego szczególnego dnia.
Niedźwiedź polarny zwany jest też często królem Arktyki - i dlatego Świetliczki tworzyły makiety tego obszaru na biegunie północnym, choć niektórzy zainspirowani lekturą "Zaczarowana zagroda" woleli stworzyć Antarktydę, gdzie żyją pingwiny.

Autor: Barbara Heppa-Chudy

 

W świecie dinozaurów

Ostatni tydzień lutego upłynął Świetliczakom w świecie dinozaurów. Dzieci poznały gatunki tych prehistorycznych zwierząt oraz dowiedziały się dlaczego już ich nie ma na świecie. Uczniowie poznali zawód paleontologa. Zwieńczeniem tygodnia była praca w grupach i wykonanie szkieletu dinozaura z papierowych rolek.

Autor: Joanna Gąbka-Siedlaczek

 

 

 

  

 

Dzień Kota

Ostatni pełny tydzień lutego upłynął Świetliczakom na poznawaniu kocich zwyczajów oraz na kreatywnym świętowaniu Dnia Kota. Powstały piękne prace plastyczne wykonywane różnymi technikami.

 

 

 

Ubiegły tydzień (31.01.23-3.02.23) upłynął Świetliczkom pracowicie

"Łamigłówki mądrej główki-Międzynarodowy Dzień Puzzli i nie tylko” to czas pełen krzyżówek , labiryntów, rebusów, sudoku.

  

  

  

W minionym tygodniu (7-10.11.2022) Świetliczaki  pamiętały o Narodowym Święcie Niepodległości.

   

  

 

Miniony tydzień (17-21.10.22) upłynął w świetlicy wokół książki i czytania jako jednej z form spędzania wolnego czasu. Świetliczki opowiadały o swoich ulubionych książkach, rysowały wybranych bohaterów a nawet projektowały okładkę własnej książki. Omówione zostały również zawody związane z książką, takie jaki pisarz, ilustrator, bibliotekarz. A to wszystko w związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Grupy świetlicowe biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym ZAKAMAREK-EKOTRIKI NA KĄCIKI. W środę dzieci tworzyły swoją autorską wersję lasu w słoiku.

Autor : Joanna Gąbka-Siedlaczek

    

 

  

   

 

Bieżący tydzień (10-13.10.22) dzieci z klas 1-3 rozpoczęły w świetlicy od spacerów po jesiennej ścieżce sensorycznej. Taka ścieżka to pewnego rodzaju tor przeszkód dla dziecka, który stymuluje zmysł dotyku.

Uczniom bardzo się podobało to nowe doświadczenie.

    
 
    
 
W tym tygodniu (od 3-7.10.22) obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. W świetlicy powstały dzieła z liści, kasztanów i innych darów jesieni. Na ścianie zawisła farma, gdyż dzieci poznawały zwierzęta gospodarskie. Świetliczki odgadywały zagadki o zwierzętach i słuchały o nich wiersze autorstwa polskich poetów. Omówiony został również zawód weterynarza. Korzystaliśmy też z pięknej październikowej pogody.
Autor: Joanna Gąbka - Siedlaczek
 
   
  
 
W piątkowy ranek w świetlicy działa Klub Gier Planszowych.
Uczniowie poznają różne gry planszowe, zdobywają umiejętności zapamiętywania zasad i opracowywania strategii, by zostać zwycięzcą ale i trenują umiejętność radzenia sobie z trudnymi emocjami podczas przegrywania. Dzieci doskonalą się we współpracy i rywalizacji.
 

    

    

 

Oficjalnie zakończył się V Noworoczny Świetlicowy Turniej Warcabowy. Uczestniczyło w nim 20 uczniów z klas I-III. W tym roku zwyciężył Adam Jędrzejewski z klasy III, drugie miejsce zajął Fabian Świtek z kl. I, trzecie - Jaś Mendel z kl. I, zaś czwarte - Daniel Synowiec z klasy II. 

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w następnym turnieju, który rozpoczynamy ... już w styczniu.

   

    

  

 

15 marca swoje święto obchodzili piekarze i cukiernicy. Z tej okazji w świetlicy dzieci dowiedziały się więcej o tych dwóch zawodach i przygotowały apetyczne babeczki.

 

Rano, zanim dzieci opuszczały świetlicę, by zdobywać wiedzę na lekcjach – wykonywały poranne, specjalne ćwiczenia, które integrują pracę obu półkul mózgowych, wspomagają koordynację ruchową, wpływają pozytywnie na koncentrację uwagi.

   

 

Popołudniami odbywały się liczne zajęcia – nie zabrakło też czasu na zabawę.

   

    

 

Przez cały tydzień powstawała też wspólna duża kolorowanka, przedstawiająca cztery pory roku.

  

 

Hasło przewodnie realizowane w tym tygodniu  (8.03. - 12.03.21r) w świetlicy to „Dzień Kobiet”. Na zajęciach plastyczno – technicznych świetliczki przygotowywały bukiet wiosennych kwiatów. Dzieci dowiedziały się także, dlaczego obchodzimy to święto oraz dlaczego jest ono wciąż tak ważne.

  

 

Kolorowa, ilustrowana prezentacja przybliżyła uczniom sylwetki sławnych, niezwykłych kobiet, jak Maria Skłodowska-Curie czy Ada Lovelace. Mamy nadzieję, że dziewczynki zostały zainspirowane do próbowania swoich sił w naukach ścisłych! Świetliczki poznały też takie zawody, jak: programistka, astronautka,  paleontolożka...

 

Przed lekcjami, zanim dzieci opuszczają świetlicę, biorą udział w kilkuminutowym treningu, który nie tylko wpływa pozytywnie na koordynację ruchową, ale także na koncentrację uwagi – umiejętność niezbędną w nauce.

  

Pogoda wprawdzie nie dopisała, ale dzieciom nie brakowało licznych zajęć sportowych. Skoki na piłce, czołganie pod tunelem, gra w badmintona to tylko niektóre przykłady aktywności rozwijających sprawność naszych świetliczków.

   

   

 

Miniony tydzień (1.03.- 5.03.21r) upłynął w naszej świetlicy pod hasłem zdrowia.

Głównym celem zajęć świetlicowych była promocja zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania i profilaktyki medycznej, a także zwrócenie uwagi na rolę aktywności fizycznej.  

Dzieci rozpoczęły cykl zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej „Ratujemy i uczymy ratować”. Dowiedziały się, jak ważna jest ocena i zabezpieczenie miejsca zdarzenia i jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna.

  

 

Rozmawialiśmy też o zdrowym odżywianiu. Zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały przy wykonaniu prac plastycznych - "Mój talerzyk warzyw". Przy okazji dowiedziały się, na czym polega praca kucharza i dietetyka.

   

  

 

W minionym tygodniu obchodziliśmy Światowy Dzień Dentysty – wykorzystaliśmy tę okazję, by porozmawiać o tym, jak powinniśmy dbać o zęby. Przyjrzeliśmy się bliżej pracy dentysty i ortodonty.

   

   

 

Nie zabrakło zajęć sportowych. M.in. dziewczynki wykonywały ćwiczenia równoważne i doskonaliły koordynację. Okazało się, że mamy w grupie świetliczków prawdziwe akrobatki, które z uśmiechem na twarzy wykonywały wszystkie wcale niełatwe ćwiczenia.

   

 

Na zajęciach sensorycznych uczniowie ćwiczyli motorykę małą oraz poszukiwali własnej drogi ekspresji, rozbudzali wyobraźnię, odkrywali, doświadczali z różnymi materiałami. 

 

    

 

Dni, podczas których dopisała słoneczna pogoda, wykorzystaliśmy na zabawy na podwórku szkolnym. 

   

  

 

Autor: Barbara Heppa Chudy
NA GÓRĘ