VI Bieg Dziewięciu Górników

Dnia 16 grudnia 2018 roku obchodziliśmy 37 rocznicę pacyfikacji KWK „Wujek”, w której zginęło 9 strajkujących górników.

W „VI Biegu Dziewięciu Górników” naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III B gimnazjum, uczeń klasy VIII B, rodzic oraz opiekunowie. Celem biegu było upamiętnienie tragedii z 16 grudnia 1981 roku i oddanie hołdu Dziewięciu Górnikom, zastrzelonym podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Pierwszy etap zmagań sportowych rozpoczął się startem spod szkoły do punktu zbiórki z wszystkimi uczestnikami biegu. Etap ten wynosił 3 kilometry i pokonaliśmy go w 23 minuty .

Drugi etap biegu, na którym brało udział 620 uczestników z 57 szkół, w tym jedna z Wielkopolski, pokonało 600 metrów. Tą część biegu rozpoczęło symboliczne wycie syren o godzinie 11:00.

Po przebiegnięciu pod kopalnię „Wujek”, odśpiewano Hymn Polski oraz uczczono minutą ciszy, niedawno zmarłego jednego z przywódców strajku.

Po wysłuchaniu apelu, młodzież złożyła wieńce, kwiaty, oraz zapaliła znicze pod pomnikiem poległych górników.

W trakcie uroczystości możliwa była rozmowa z rodzinami górników i górnikami biorącymi udział w strajku 37 lat temu. Po zakończeniu uroczystości sportowej uczestnicy udali się na poczęstunek i gorącą herbatę.