Wirusoochrona

15 października 2021r w klasie 1a i 3a przeprowadzono zajęcia związane z wojewódzką akcją informacyjno – edukacyjną „WIRUSOOCHRONA”. Akcja ta miała na celu uwrażliwienie uczniów na zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz poprawnych nawyków higienicznych.

Zajęcia uczniowie rozpoczęli od zapoznania się z koncepcją akcji oraz przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpiecznej nauki i zabawy. Na podstawie materiałów dołączonych przez organizatora wskazano objawy oraz różnice pomiędzy przeziębieniem, a grypą. Szczególną rolę miało zwrócenie uwagi dzieci na  znaczenie higieny osobistej jako podstawowego środka zapobiegającego przenoszenia się wirusówW tym celu poprowadzono zajęcia warsztatowe utrwalające prawidłowy sposób mycia rąk – zajęcia odbyły się w szkolnej toalecie, podczas których wykorzystano wszelkie niezbędne do tego celu przybory/środki higieniczne. Podsumowaniem  zajęć było wykonanie plakatu pod hasłem „Żeby zdrowym być, trzeba często ręce myć”.

Akcja informacyjno – edukacyjna „Wirusoochrona” pozwoliła uczniom jeszcze dokładniej zgłębić znaczenie higieny w walce o własne zdrowie.

Uczniowie w ramach udziału w akcji zapoznali się z przygotowanymi przez organizatora materiałami. Uczyli się właściwego sposobu korzystania ze  środków ochrony osobistej takich jak; maseczki rękawiczki jednorazowe. Uczniowie bardzo chętnie wypowiadali się i żywo dyskutowali na temat higieny osobistej i nie tylko,szczepień, ochrony przed wirusami grypy oraz covid. Poza tym opowiadali o swoich sprawdzonych sposobach na odporność.  

Pod opieką wychowawców przygotowali kolorowe prace przedstawiające groźne wirusy , plakaty  pod hasłem Wirusoochrona.

W ramach Światowego Dnia Mycia Rąk na wszystkich drzwiach toalet przyklejono wycięte przez uczniów dłonie.

Koordynator akcji: Katarzyna Szymonek

 

 Nasz szkoła przystąpiła do realizacji wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej pt. „Wirusochrona” organizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.

Akcja miała na celu promowanie zasad higieny osobistej wśród najmłodszych uczniów w celu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki korona-wirusa i grypy. 

Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z prawidłowym myciem rąk, z podstawowymi zasadami postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii korona wirusa. Uczniowie klasy IIIa rozmawiali  z wychowawczynią na temat roli szczepień ochronnych, prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. 

Uczniowie rozwiązywali krzyżówki, malowali kolorowanki, odpowiadali na pytania.  Obejrzeli również prezentację multimedialną na temat wirusów i prawidłowo demonstrowali sposób zachowania się w czasie zagrożenia chorobowego. 

 

 

 Oto fotorelacja z zajęć przeprowadzonych przez panią Anetę Tomicę w klasie I a. 

Autor: Barbara Heppa Chudy, Aneta Tomica, Katarzyna Szymonek
NA GÓRĘ