Wycieczka klasy 6 do Palmiarni w Gliwicach

Obiecana przez pana Ceglarka wyprawa klasy VI a w tropiki odbyła się  27 listopada. Uczniowie wraz z opiekunami o godzinie 9 rano udali się na dworzec PKP alby Kolejami Śląskimi dotrzeć do Miejskiej Palmiarni w Gliwicach.

Zajęcia rozpoczęliśmy od ćwiczeń w Parku Chopina z planem miasta oraz kompasami. Część właściwa lekcji rozpoczęła się w budynku palmiarni. Wędrówkę przez dżunglę uczniowie rozpoczęli w pawilonie historycznym. Poznali tam gatunki paproci drzewiastych a przy ich okazji historię powstania węgla kamiennego. Dowiedzieli się na czym polega ciężka praca mrówek, zobaczyli "puste" bambusy, "egipskie papirusy" oraz epifity i rośliny mięsożerne.

W pawilonie roślin użytkowych omówione zostały gatunki takie jak bananowce, oliwki, wanilia, kawa czy kauczukowiec. Suche powietrze w pawilonie sukulentów przeniosło wyobraźnią wszystkich na tereny pustyni i półpustyni. Największe wrażenie na uczestnikach wywarł "fotel teściowej", żywe kamienie natomiast wzbudziły zdziwienie i zachwyt jednocześnie. Nie obyło się też bez "nurkowania" w pawilonie z akwariami. Tam klasa poznała życie podwodne min. w Jeziorze Tanganika.

Po prawie trzech godzinach spędzonych wśród egzotycznych roślin i zeszytów pełnych notatek wszyscy szczęśliwie wrócili do Katowic.