• Statystyki

    • Odwiedziło nas: 714844
    • Do końca roku: 23 dni
    • Do wakacji: 196 dni
  • Kartka z kalendarza

Nasza Szkoła Promująca Zdrowie

 Nasza szkoła – Szkołą Promującą Zdrowie 

 

Od wielu lat w naszej szkole podejmowane są działania promujące zdrowy styl życia. Dzięki temu stale się rozwijamy - uczniowie chętnie uczęszczają do szkoły i biorą udział w różnorodnych zadaniach. Bierzemy aktywny udział w unijnych, rządowych i ogólnopolskich programach oraz kampaniach promujących zdrowie. Działania te łączą nas z ideą Sieci Szkół Promujących Zdrowie, dlatego zdecydowaliśmy wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia i w 2014 roku przystąpiliśmy do projektu.

 

W tym roku Wojewódzki Zespół Koordynujący - po analizie przesłanych przez nas dokumentów - podjął decyzję o przyznaniu naszej szkole Certyfikatu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

18 marca 2016 roku odbędzie się ważne dla nas wydarzenie - uroczyste wręczenie certyfikatu.

Na jakich płaszczyznach działamy? Co się w szkole dzieje?

 

Zdrowe odżywianie

Wprowadziliśmy specjalną przerwę śniadaniową, podczas której uczniowie wraz z nauczycielami w klasach, w pozycji siedzącej i bez pośpiechu jedzą drugie śniadanie. Taka przerwa zachęca dzieci do zabierania śniadania do szkoły i co najważniejsze - zjadania go. Rodziców motywuje do znalezienia czasu na przygotowanie kanapek i zachęca do przywiązywania większej wagi, do tego by śniadanie było smaczne, urozmaicone i zdrowe.

 

Bierzemy udział w programie „Szklanka mleka” i „Owoce w szkole”.

 

Organizowane są też akcje „Mam kota na punkcie mleka”, „Święta Marchewki”, „Śniadanie daje moc”. Wtedy rodzice, dzieci i nauczyciele przygotowują stoiska z różnymi przysmakami. Okazuje się, że ciasto marchewkowe, domowy twarożek i świeżo wyciskane soki są nie tylko zdrowe ale i smaczne!

 

              

 

"Mam kota na punkcie mleka"

 

             

   

 "Święto marchewki"

Ściany szkolnej stołówki są przyozdobione dużymi kolorowymi obrazkami warzyw i owoców oraz „talerzykami zdrowia”, które wykonały wszystkie klasy I – III. Od razu przyjemniej i chętniej zjada się obiad.

 

 

 

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły związanym z promowaniem zdrowego stylu życia był szkolny „Festiwal zdrowia” zorganizowany w czerwcu 2015 na boisku szkolnym. To doskonała okazja by zintegrować lokalną społeczność, włączyć rodziców do aktywnej organizacji, zaangażować jak największą liczbę dzieci. Podczas festynu wystąpił zespół Miraż z Pałacu Młodzieży w Katowicach, liczna Grupa Capoeira Camangula, a mali i  duzi tańczyli energiczną zumbę w rytm muzyki latynoamerykańskiej.  Uczniowie naszej szkoły podczas pikniku prezentowali swoje talenty odgrywając przedstawienia, recytując wiersze oraz śpiewając piosenki o tematyce zdrowotnej.

 

         

W trakcie festynu można było wziąć udział w sportowym Turnieju Rodzin, który cieszył się dużą popularnością i skorzystać z bezpłatnych badań - badania wzroku, pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie oraz obliczyć swój wskaźnik BMI.

Rodzice uczniów naszej szkoły przygotowali stoiska ze zdrowymi potrawami – można było skosztować zdrowe kanapki, skomponować sałatkę owocową lub warzywną korzystając z baru sałatkowego i upiec na grillu warzywa i owoce. Mniam!

 

Higiena osobista i otoczenia

Podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych pielęgniarka szkolna prowadzi fluoryzację i systematycznie sprawdza czystość. Bierzemy udział w ogólnopolskim programie „Akademia Czystych Rąk Carex”.

 

               

Co roku uczestniczymy w akcji „Sprzątanie Świata” i Dniu Ziemi”. W ramach działań ekologicznych wszyscy przez cały rok zbieramy makulaturę, nakrętki oraz baterie.

 

  

 

Każdej wiosny uczniowie klasy III jeżdżą na zieloną szkołę, a podczas pobytu nauczyciele szczególną wagę przywiązują do przypominania o samodzielnym wykonywaniu czynności higienicznych przez trzecioklasistów – codziennym myciu ciała, zębów, dbania o czystość pokoi.

 

Bardzo dumni jesteśmy z ukwiecenia naszego podwórka szkolnego w ramach naszej akcji „Kwiatki na rabatki”. Zależało nam by zaangażować całą społeczność szkolną – i udało się! Pomysły zazielenienia boiska okazały się bardzo ciekawe. Dzieci z rodzicami, wychowawcami i pracownikami obsługi stworzyły swoje „rabatki” w doniczkach, skrzynkach, kwietnikach – wykorzystano do tego celu np. europalety i skrzynki po warzywach. Jedna z klas wykonała kolorowy pociąg z pięknymi kwiatami. Mamy nadzieję, że i w tym roku znowu staniemy na wysokości zadania.

 

              

 

Aktywność fizyczna

Mimo, iż nasza szkoła nie posiada basenu – uczniowie w ramach jednej lekcji wychowania fizycznego chodzą na zajęcia z pływania do pobliskiego gimnazjum. Zajęcia ruchowe prowadzone są także w świetlicy szkolnej – zarówno na boisku, jak i sali zabaw oraz sali gimnastycznej podczas niepogody.

Dzieci biorą udział w grach zespołowych, zabawach z chustą animacyjną, grach terenowych oraz zabawach inicjowanych przez uczniów.

 

           

 

W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festiwalu Sportów Miejskich. Uczniowie brali udział w warsztatach „Zośki” i „Breakdance” zorganizowanych w Pałacu Młodzieży. Mogli także poćwiczyć chodzenie po linie. Na koniec Festiwalu Sportów Miejskich wzięli udział w Olimpiadzie zorganizowanej na Akademii Wychowania Fizycznego.

Co roku w Dzień Dziecka, zorganizujemy Dzień Sportu. Cała społeczność szkolna, od najmłodszych do najstarszych,  ćwiczy, rusza się i bierze udział w wielu konkurencjach sportowych np. odbijaniu piłeczki ping-pongowej, grze w kręgle, skokach itp.

Zimą i latem w naszej szkole organizowane są półkolonie. W trakcie półkolonii nie brakuje atrakcji - dzieci bardzo aktywnie spędzają czas - każdego dnia uczestniczą w zajęciach na basenie i na świeżym powietrzu. Rozwijają swoje zdolności manualne podczas zajęć w domach kultury i swoją sprawność fizyczną podczas zajęć ruchowych np. Krav Magi.

 

             

 

Nauczyciele naszej szkoły organizują wiele wycieczek krajoznawczych, a w tym roku szkolnym powstał Klub Tropicieli Przygód, w ramach którego uczniowie jeżdżą w soboty lub niedziele na wycieczki w ciekawe miejsca w najbliższej okolicy.

Próbujemy też zaktywizować rodziców poprzez turniej tenisa stołowego dla dorosłych, a także szkolny „Turniej rodzin”.

Na boisku szkolnym, które niestety nie posiada placu zabaw, dzięki zaangażowaniu nauczycieli powstała „Strefa zabaw” - miejsce, w których uczniowie korzystając z namalowanych plansz i bawią się w różne gry.  

 

 

 

NA GÓRĘ